You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Trzy pytania do prezesa Polskiej Federacji Padla

Trzy pytania do prezesa Polskiej Federacji Padla- Marcina Potrzebowskiego

  1. Czy krótko możesz powiedzieć o historii PFP oraz jakie są główne cele  Waszej organizacji?

Polska Federacja Padla – PFP to organizacja założona przez grupę pasjonatów, którzy połączyli swoje siły i talenty. Łączyła ich wizja rozwoju padla w Polsce, sportowy potencjał i pasja do rozwijania nowych rzeczy.  Nie mając doświadczenia w tworzeniu tego typu organizacji zgromadziliśmy zdeterminowaną grupę młodych ludzi, którzy zdecydowali się  sformalizować działania, zarejestrować federację i współpracować z organizacjami sportowymi w Polsce oraz z międzynarodowymi instytucjami zarządzającymi padlem na świecie.  Tak właśnie powstała Polska Federacja Padla. Głównym jej celem zapisanym w statucie jest promocja tej ciekawej dyscypliny sportu oraz zdrowego stylu życia. Wciąż dołącza do naszych struktur coraz więcej pasjonatów, którzy zachwycili się tą nową dyscypliną sportową. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, które sprawią, że ta rozrywkowa dziedzina sportu stanie  się coraz bardziej popularna. Organizujemy m.in autorskie turnieje padla by przyciągnąć jak najwięcej chętnych do gry. Wspieramy wszystkich zainteresowanych tym sportem – amatorów, ale także zawodników, którzy w przyszłości pragną być zawodowcami. Jesteśmy otwarci na ludzi i organizacje, które widzą w padlu potencjał biznesowy. Sukces w każdym wymiarze gwarantuje nasz młody i prężnie działający zespół!

  • Jak ta dyscyplina sportu- padel, rozwija się na świecie?

Padel kilkanaście lat temu był domeną kilku krajów hiszpańskojęzycznych, od roku 2012 stał się popularny w Europie i intensywnie rozwija się  w całej Europie jak również na świecie. Nikt nie jest jeszcze w stanie odpowiedzieć na pytanie jaki jest sposób na szybkie wypromowanie tej dyscypliny i dlaczego w jednych krajach jak np. w Szwecji, Holandii czy Belgii rozwija się lawinowo, w innych organicznie szybko rośnie a w niektórych wciąż pączkuje. Natomiast faktem jest, że padel został sklasyfikowany jako najszybciej rozwijający się obecnie sport w Europie.

Kształtują się również organizacje zarządzające światowym padlem, Międzynarodowa Federacja Padla (FIP) istnieje już od kilkudziesięciu lat – powstała w 1991 roku, natomiast Europejska Federacja Padla FEPA powstała zaledwie 1,5 roku temu. Mamy ten zaszczyt że jesteśmy (jako PFP) współzałożycielem tej organizacji. Kolejnym krokiem, nad którym pracujemy jest wprowadzenie padla do rodziny dyscyplin olimpijskich. Proces jest złożony i długotrwały, ale mamy już pierwsze sukcesy również na tym polu, ponieważ po 2 latach posiadania statusu członka obserwatora przez GAISF w tym roku staliśmy się jego pełnoprawnym członkiem (FIP którego jesteśmy członkiem). GAISF jest organizacją która zarządza światowym sportem i możemy powiedzieć że jest przedpolem do MKOL.

  • Jak widzisz perspektywę rozwoju w Polsce padla jako nowej dyscypliny sportu?

Młodzi, ambitni ludzie w Polsce szukają nowych, ciekawych zainteresowań w tym dyscyplin sportowych i z chęcią  korzystają z atrakcyjnych propozycji ruchowych.

Padel to oferta sportowa dla każdego – amatora i profesjonalisty. To na pewno widowiskowa dyscyplina sportu, bardzo medialna i nieskomplikowana. 

Jesteśmy jako Federacja mocno zaangażowani w promocję padla, szukamy partnerów którzy podobnie jak my widzą przyszłość w innowacji również na polu sportowym. Mamy wiele osiągnieć w tym wymiarze. Zorganizowaliśmy pokaz gry w padla na Stadionie Narodowym. Rozpoczęliśmy współpracę z Biurem Marketingu Miasta St. Warszawy i stworzyliśmy promocyjną przestrzeń sportową na bulwarach Wiślanych, wspieramy kolejnych inwestorów w tworzeniu klubów i organizujemy cykl turniejów Polish Padel Tour, który ma służyć promocji dyscypliny jak również animacji i aktywizacji ludzi do sportowego trybu życia.

Zapraszamy do gry w padla każdego, kto kocha sport i rywalizację i jest otwarty na nowe sportowe dyscypliny. Obserwując na co dzień zainteresowanie padlem jesteśmy przekonani, że niebawem stanie się on jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. My jako Federacja Padla gwarantujemy wielkie emocje i doskonałą zabawę!