POLSKA FEDERACJA PADLA, INFOLINIA 607 576 322
Padel-informacje podstawowe

Czym jest padel?

Padel to dyscyplina sportu będąca połączeniem tenisa ze squashem. Rywalizacja odbywa się na zamkniętym korcie podobnym do tenisowego, o mniejszych wymiarach (10 m x 20 m). Kort posiada ścianę tylną oraz boczną używaną podczas gry.

Rakieta do padla nie posiada naciągu jak tenisowa. Musi posiadać nieelastyczny sznurek przymocowany do rączki, który podczas gry obligatoryjnie jest przekładany na nadgarstek jako zabezpieczenie.

Padel jest zazwyczaj sportem deblowym, co oznacza, że jednocześnie gra czworo zawodników.

Historia

Inicjatorem nowej gry był mieszkający w Acapulco Enrique Corcuera, który z braku wystarczającej ilości miejsca przy swoim domu wybudował pomniejszony kort tenisowy otoczony ścianami (będący prototypem obecnego pola gry). W 1974 r. zaprosił on do wspólnej aktywności m.in. przebywającego
z gościnną wizytą przyjaciela – Alfonsa de Hohenlohe’a.

Alfonso de Hohenlohe po powrocie do rodzimej Hiszpanii zaczął udoskonalać ideę nowej dyscypliny. Pierwszy klub padla został zbudowany w Marbella i od początku przyciągał takie osobistości jak tenisista – Manolo Santana.

Padel zyskał rzesze zwolenników w Argentynie, Brazylii, Urugwaju, Chile, Paragwaju oraz w Ameryce Północnej. Obecnie zdobywa on także popularność w Europie.

W 1991 roku powstała Międzynarodowa Federacja Padla, a rok później odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata. Od 2005 roku, organizuje się Turniej Paddle Pro Tour – jeden z najbardziej prestiżowych turniejów.

Padel – zalety aktywności fizycznej

Padel łączy w sobie zalety tenisa oraz squasha nie powielając ich wad. Nie wymaga dużej siły fizycznej jak squash oraz nie jest tak techniczny jest tenis – podstawy można opanować już w „kilka chwil”, co pozwala cieszyć się grą od samego początku.

Dużą zaletą jest fakt, że w rozgrywce mogą brać udział gracze na innym poziomie zaawansowania i o różnych możliwościach fizycznych.

W trakcie gry należy wykorzystywać refleks, szybkość oraz celność, a dynamika rozgrywki daje dużo radości i satysfakcji. Uprawianie padla rozwija także koordynację i stanowi świetny sposób na polepszenie wydolności fizycznej.

 

Uproszczone zasady

  • Serwis musi zostać wykonany „od dołu”;
  • Piłkę należy umieścić na połowie kortu przeciwnika;
  • Po odbiciu się piłki od kortu może się ona jeszcze odbić od szyby tylnej lub bocznej, aby zostać wprowadzona do gry (siatka nie uczestniczy w grze);
  • Punktacja:
    1. Pierwszy zdobyty punkt nazywamy „15”, następny – „30”, trzeci zdobyty punkt to „40”. Czwarty zdobyty punkt nazywamy „gem”. Przy równowadze: 40-40 należy uzyskać dwie przewagi aby wygrać gem.
    2. Pierwsza para która wygra szósty „gem” z przewagą min 2, wygrywa „set” (W przypadku równowagi w gemach przy 5-tym gemie, rozgrywane będą 2 kolejne gemy aby wynik setu był 7-5. Jeżeli równowaga (tie) następuje w 6-stym gemie, rozgrywamy tzw. „tiebreak”
    3. Mecz składa się z 3 setów, z czego przynajmniej 2 muszą być wygrane przez jedną drużynę aby wygrała mecz.

 

Szczegółowe zasady turniejowe można znaleźć tutaj